Dzień Jedności Ukrainy


22 stycznia to szczególna data w historii Ukrainy. W tym dniu obchodzone są dwa ważne święta –

proklamację Ukraińskiej Republiki Ludowej i Akt Zjednoczenia Ziem Ukraińskich. 105 lat temu, 22 stycznia, Ukraińcy proklamowali niepodległość swojego państwa i utworzyli Ukraińską Republikę Ludową, a dokładnie rok później miał miejsce akt połączenia UNR i ZUNR.

Święto zostało ogłoszone dekretem prezydenta Ukrainy, Łeonida Kuczmy, podpisanym 21 stycznia 1999 roku.

Dzień Jedności Ukrainy – fakty

W czasach reżimu radzieckiego Dnia Jedności nie obchodzono, zresztą – niszczono wszelkie wzmianki o nim, dzień ten uznano za „święto kontrrewolucyjne”. Pierwsza oficjalna uroczystość odbyła się w 1939 roku w mieście Chust, stolicy Ukrainy Karpackiej. W tym czasie ziemie te były częścią Czechosłowacji. Na demonstrację przybyło ponad 30 000 Ukraińców – w ten sposób Dzień Jedności stał się największym ukraińskim wydarzeniem od 20 lat.

Na szczeblu państwowym Dzień Jedności Ukrainy po raz pierwszy obchodzono w 1999 roku na mocy dekretu obecnego prezydenta kraju Leonida Kuczmy. Jednak w 2011 roku dekretem prezydenta Wiktora Janukowycza Dzień Jedności został oficjalnie odwołany, podobnie jak Dzień Wolności 22 listopada – zamiast tego Dzień Jedności i Wolności ustanowiono 22 stycznia. Jednak już w 2014 roku dekretem prezydenckim Petra Poroszenki przywrócono Dzień Jedności Ukrainy.

Dzień Jedności Ukrainy – tradycje święta

Główną tradycją Dnia Jedności jest żywy łańcuch, który budują Ukraińcy, symbolizujący zjednoczenie ziem ukraińskich i jedność państwową. Historia tej tradycji zaczyna się w 1990 roku – wtedy żywy łańcuch rozciągał się od Kijowa po Lwów i Iwano-Frankivsk, Stryj, Tarnopol, Żytomierz i Równe. Według różnych szacunków w akcji wzięło udział około trzech milionów osób.

Od tego czasu stało się to dobrą tradycją, która jest organizowana co roku w różnych częściach Ukrainy. W Kijowie 22 stycznia dwa brzegi Dniepru – lewy i prawy – „połączyły się” w ten sposób, symbolizując zjednoczenie Wschodu i Zachodu Ukrainy.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *